Beleg je voor je pensioen? Dan heb je een plan nodig dat past bij jouw doel: kunnen leven van je pensioen als je bent gestopt met werken. In dit tweede deel van mijn basiscursus pensioenbeleggen de vraag: hoe pak je dit aan als gepensioneerde?
Om prijsstijgingen van boodschappen of een hogere huur op te vangen, heb je extra inkomen nodig. Het zou mooi zijn als je pensioen kan groeien, zonder dat je daarvoor iets hoeft te doen. Maar helaas, zo zit de wereld niet in elkaar. Alleen de AOW stijgt ‘vanzelf’. Dat komt omdat de AOW wettelijk is gekoppeld aan het minimumloon. En deze uitkeringen worden betaald via de belastingen.
In het algemeen geldt voor alle pensioenen (waarvoor kapitaal is belegd) dat de uitkering alleen kan stijgen als er risico wordt genomen. Beleggen is nooit zonder gevaar: de waarde van beleggingen kan omhooggaan, maar kan ook omlaaggaan. Dat hebben we onlangs nog ervaren, toen beurzen in de hele wereld fel reageerden op de Amerikaanse handelsoorlog.
De minst riskante beleggingen zijn staatsleningen, hypotheken en bedrijfsobligaties (leningen aan bedrijven). Deze beleggingen zorgen ervoor dat je pensioen stabiel blijft. Het is dus zinvol om daarin te beleggen. Maar nogmaals: zonder risico ga je niet het extra rendement maken dat nodig is om de prijsstijgingen (deels) bij te houden.
Risico zorgt voor meer onzekerheid over de waarde van je beleggingen en het inkomen dat je daaruit kunt krijgen. Zo werkt het voor een pensioen via een pensioenfonds, maar ook voor jou als je privé belegt. Wil je je inkomen uit je persoonlijke pensioenvermogen gelijk houden bij een waardedaling? Dan raakt je pensioenvermogen sneller op! En voor de meeste mensen is het toch al schrikken als ze gaan rekenen hoeveel vermogen er (nog) nodig is voor hun oude dag.
Kun je als privé-belegger een terugval in de waarde van je beleggingen niet goed opvangen? Zorg dan voor een extra spaarpotje om je inkomen aan te vullen, als dat nodig is. Dat kan ook rust geven, als je moeite hebt met onzekerheid over je pensioenvermogen of de hoogte van je uitkering. Krijg je straks – als het nieuwe pensioen is ingegaan - een variabel pensioen, dan werkt dat hetzelfde.
Heb je veel vermogen en wil je liever sparen dan beleggen tijdens de uitkeringsfase omdat dit nog meer zekerheid biedt? Spreid het spaargeld dan over banken die vallen onder het depositogarantiestelsel. Dit stelsel beschermt je tegen verlies van spaargeld.
De kernboodschappen van pensioenbeleggen voor gepensioneerden zijn:
Heb je vragen? Je kunt me mailen via ombudsman@pensioenfondspgb.nl.
Wij zijn benieuwd naar jouw mening en ideeën. Wij behandelen elkaar en onze deelnemers graag met respect. Wij hopen dat jij dat ook doet. Dan houden we de dialoog hier zo prettig mogelijk.
Reacties